Minor
Minor
Minor képzések
A minorokat elsődlegesen az ELTE BTK hallgatói részére hirdetjük meg, az előírt bemeneti követelmények figyelembevételével. A fennmaradó oktatói kapacitás függvényében, intézményi döntés alapján nyílik lehetőség az ELTE társkarainak hallgatói számára. Más intézmények vendéghallgatói számára a minorok felvétele a szakgazda hozzájárulásával lehetséges.
A minorba való belépés feltétele: egyetemi felvétel, a Német diszciplináris és tanári minor valamint a Német nyelv és kultúra a gyakorlatban (haladó) minor esetében megfelelő nyelvi előképzettség.
FIGYELEM! A Német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor esetében az eddigi, B1-es szintű nyelvtudást feltételező képzés mellett min. 10 fő jelentkezése esetén indítunk külön kezdő-újrakezdő csoportot is!
További információt az egyes minorképzésekről itt lentebb ill. az ELTE BTK honlapján találnak.
Német minor-felelős: Simonné Dr. Horváth Katalin (Rákóczi út 5., II. emelet 202. szoba, horvath.katalin@btk.elte.hu)
Az intézetben több minorképzés folyik:
Német diszciplináris és tanári minor (4-6 félév)
Nem germanisztika szakosok számára teljesíthető az 1. félévtől, a minor szakot az első félév végén egy szűrővizsga letételét követően lehet a nyári vizsgaidőszakban lehet véglegesíteni.
A német diszciplináris minor szak iránt érdeklődő hallgatók figyelmébe ajánljuk a következőket:
A minorképzés során nyelvi, kulturális, nyelvészeti és irodalmi ismereteket sajátíthatanak el.
Bárkinek módjában áll jelentkezni az őszi szemeszter elején, aki úgy ítéli meg, hogy a szak elkezdéséhez megfelelő középszintű nyelvismerettel (minimum B.1.3 – B.2.1) rendelkezik.
A szakba való előzetes belépést az első félévben nem kötjük semmilyen nyelvvizsgához, mivel azok gyakorlati értéke tapasztalataink szerint igen különböző lehet. A „szűrőt” az az alkalmassági vizsga fogja jelenteni, amelyre az első félév végén kerül sor kötelező jelleggel.
A hallgatók tehát egy irányított, de sok egyéni aktivitást igénylő nyelvi felzárkózási lehetőséget kapnak az első félévben, amelynek sikeres lezárását a két kötelező nyelvgyakorlati tanegység elvégzése, majd az eredményes alkalmassági vizsga (Eignungsprüfung = EP) jelenti.
A német minor szakot tehát egy "előkészítő félévet" követő alkalmassági vizsga (Eignungsprüfung = EP) után lehet hivatalossá tenni, azaz hivatalosan is felvenni.
Első lépésként az a teendő, hogy érdeklődés esetén felvegyék azt a két tárgyat, amelyek teljesítése nélkül nem tudnak az EP-re jelentkezni. Ezek a következők:
BBM-NEM11-111
Szóbeli kommunikáció
BBM-NEM11-121
Lexikai és grammatikai kompetencia 1.
(Figyeljenek a tárgy kódjában a harmadik M [minor] betűre!)
Az órákon a további információkat meg fogják kapni. Az egyéni tempótól függ, hány félévre lesz majd szükségük. (A képzést 6 félévre terveztük, de elvileg 4 félév alatt is elvégezhető – optimális esetben.)
Az alábbiakban feltüntetett képzési terv tartalmazza az elvégzendő 50 kredit értékű tanegységlistát, feltüntetve a tárgyfelvételre javasolt félévet és az előfeltételek rendszerét. Kérjük, tartsák szem előtt, hogy az oktatói kapacitások nem teszik lehetővé, hogy minden tárgyat minden félévben meghirdessünk, hanem vagy az őszi, vagy a tavaszi szemeszterben tudják az adott kurzust elvégezni, és legközelebb egy év múlva.
A német minor szakos hallgatók a kötelezően választható 9 kredites rendszerben a BBN-NEM 300-, 400-, 500- kezdetű tanegységekből, ill. a germanisztikán meghirdetett 50 kredites specializációkból válogathatják össze az említett 9 kreditet. Az ezekre a tárgyakra a főszakosoknak előírt előfeltételek a minor szakos hallgatókra nem vonatkoznak, ezek alól a minorfelelős írásbeli igazolásával felmentést kapnak.
Német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor (haladó) (4-6 félév)
Nem germanisztika szakosok számára teljesíthető az 1. félévtől, a minor szakot a nyári vizsgaidőszakban lehet véglegesíteni.
A német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor szak iránt érdeklődő hallgatók figyelmébe ajánljuk a következőket:
A minorképzés célja elsősorban a nyelvfejlesztés, ahogy az a tanegységlistából is látható.
Bárkinek módjában áll jelentkezni az őszi szemeszter elején, aki úgy ítéli meg, hogy a szak elkezdéséhez megfelelő középszintű nyelvismerettel (minimum B.1) rendelkezik.
A szakba való előzetes belépést nem kötjük semmilyen nyelvvizsgához, mivel azok gyakorlati értéke tapasztalataink szerint igen különböző lehet. Mivel a képzés célja a folyamatos nyelvfejlesztés, a hallgatóknak nem kell alkalmassági vizsgát teljesíteniük.
Első lépésként az a teendő, hogy érdeklődés esetén az őszi szemeszterben felvegyék a
BBN-NKG-101
Nyelvfejlesztés 1. tárgyat.
A tanegységlistán szereplő többi tárgyat a hátralévő félévekben a hallgatók egyéni kapacitásuk ill. a kurzusok meghirdetésének függvényében vehetik fel. Kérjük, tartsák szem előtt, hogy az oktatói kapacitások nem teszik lehetővé, hogy minden tárgyat minden félévben meghirdessünk, hanem vagy az őszi, vagy a tavaszi szemeszterben tudják az adott kurzust elvégezni, és legközelebb egy év múlva.
Német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor (kezdő-újrakezdő) (4-6 félév)
FONTOS! A kezdő-újrakezdő csoport csak minimum 10 jelentkező esetén indul.
Ez esetben nem germanisztika szakosok számára teljesíthető az 1. félévtől, a minor szakot a nyári vizsgaidőszakban lehet véglegesíteni.
A német nyelv és kultúra a gyakorlatban minor szak kezdő-újrakezdő csoportja iránt érdeklődő hallgatók figyelmébe ajánljuk a következőket:
A minorképzés célja elsősorban a nyelvfejlesztés.
Bárkinek módjában áll jelentkezni az őszi szemeszter elején, aki még nem vagy régen tanult németet. A kezdő-újrakezdő minoros hallgatók a képzés során B.2 szintre juthatnak el. Ezen felül betekintést nyerhetnek a német nyelvterületen zajló aktuális társadalmi, gazdasági és kulturális folyamatokba, valamint a turisztika szaknyelvébe.
Mivel a kezdő-újrakezdő csoport csak 10 vagy több hallgató jelentkezése esetén indul, az őszi félév regisztrációs hetében személyesen lehet és kell jelentkezni rá. Az aktuális jelentkezés idejét és helyét a Germanisztikai Intézet honlapján a Hírek oldalon találják meg (https://germanisztika.elte.hu/).